
Har I brug for at genopfriske jeres forhold og forbedre jeres kommunikation?
Efter nogle års pause tilbyder Emdrup Kirke i samarbejde med en række kirkelige organisationer et weekendkursus, hvor par kan udvikle deres relation, finde fælles værdier og styrke deres bånd. Det er en rigtig god investering i jeres eget forhold, uanset om I er et nyt eller etableret par.
Underviserne er Lise og Frederik Berggren Smidt samt Mette og Børge Haahr Andersen.
Vores ægteskabskursus følger et koncept, som er beskrevet på www.prep.dk
Her kan I finde alle detaljerne om kurset. Og det bedste af det hele er, at prisen er yderst rimelig! For kun 1000 kr. pr. par får I både kursusmateriale og bespisning under hele kurset.
Kurset foregår i Emdrup Kirke
Fredag d. 24. november kl. 18.45-21.45: Indledning, kærlighed, tryghed
Lørdag d. 25. november kl. 9.45-17: Kommunikation, problemafklaring, sex
Søndag d. 26. november kl. 14-17: Forsoning, vejen videre
Tilmelding senest 14 dage før til Lise Berggren Smidt: lbs@dlm.dk
Har I brug for yderligere oplysninger eller har I spørgsmål, kan I kontakte Mette Haahr Andersen på mettehaahrandersen@gmail.com. Hun tilbyder også et særligt kursus kaldet "Partjek", som I kan få nærmere information om på www.emdrupkirke.dk/par-tjek